BDP, Bitlis ve ilçelerinde belediye eş başkan adayları halkla buluştu

btl-05-01-2014-norsen-gunkiri-aday-tanitimi2

BDP’nin Bitlis merkez ve Hizan, Mutki ile Yolalan ilçelerindeki belediye eş başkan adayları halkla buluştu.
BDP’nin Bitlis merkez ile Hizan, Mutki ilçeleri ve Yolalan beldesi eş başkan adayları halkla buluştu. BDP Bitlis İl Örgütü tarafından düzenlenen 2 günlük aday tanıtım turu Bitlis, Hizan, Mutki, Yolalan adaylarının tanıtımıyla son buldu. Tur kapsamında onlarca araçlık konvoyla Bitlis merkeze gelen heyet kalabalık bir kitle tarafından kent merkezinde karşılandı. Merkezde bulunan Ulu Cami önünde toplanan kitleye konuşan eş başkan adayları halkı selamladı. Burada konuşan BDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu, 2009 yerel seçimlerinde yaşanan ve daha sonrasında basına yansıyan olaylara değinerek, “2009 yerel seçimlerinde burada kirli oyunlar oynandı. Sonrasında basına ses kayıtları düştü. Önceki vali Nurettin Yılmaz, emniyet müdürü ve diğer yetkililerle beraber açık açık AKP lehine çalışmış, seçim sonuçlarını etkilemeye çalışmıştı. Nitekim hileyle başarılı da oldular. Buradan uyarıyoruz, sakın ola, sakın ola aynı hatayı tekrar yapmayın. Halkımızın iradesi ile oynamayın. Bu halk sizi bu defa bu kadar müsamaha göstermez” dedi.
Zenderlioğlu’nun ardından söz alan Bitlis Belediye Eş Başkan Adayı Hüseyin Olan ise, belediyeciliğe farklı yaklaştıklarını, belediyeleri halkın kendisinin yöneteceğini belirterek, “Bizim anlayışımız, pratiğimiz ortada. Yaptıklarımız yapacaklarımızın garantisidir. Bitlis Belediyesi artık tüm Bitlis halkının belediyesi olacak” diye konuştu.

MUTKİ

Bitlis merkezin ardından eş başkan adayları Bitlis’in Mutki ilçesine geçerek burada halkla buluştu. Mutki’de halka seslenen Mutki Belediye Eş Başkan Adayı Özcan Birlik belediyeciliği aşiretçiliğin sultasından çıkaracaklarını söyledi. Özcan, “Belediye halkın belediyesidir. Şu aşiretin, bu ağanın değil. Bu anlayışı yıkacağız. Bununla beraber Mutki ilçemizi yaşanabilir, nezih bir yaşam alanına dönüştüreceğiz” diye belirtti.

HİZAN

Mutki’de programın sonlanmasının ardından heyet onlarca araçtan oluşan konvoyla Hizan ilçesine doğru hareket etti. Hizan ilçesine gelen konvoy ilçe girişinde yüzlerce yurttaş tarafından büyük bir coşkuyla karşılandı. Halkın yoğunu ilgisi sonucu konvoyda bulunan araçlar hareket edemediği için ilçe merkezine yürünerek varılabildi. İlçe merkezinde bulunan meydanda BDP Hizan Belediyesi Eş Başkan adayları İhsan Uğur ve Ruken Yıldırım halkı selamdı. Burada konuşan BDP Hizan Eş Başkan Adayı İhsan Uğur, Hizan’da zafer halkın olacak diyerek, “Amed’den gelen misafirlerimiz var, onlardan bir ricam var. Buradan Amed’e gittikleri zaman şu müjdeyi versinler. Hizan halkı burayı zaten kazanmış bizim bir şey yapmamışa gerek kalmamış. Bu manzara beni çok duygulandırdı. İnşallah Hizan halkına layık olacağız” dedi.

Merkez ve ilçelerde yapılan programların ardından BDP Bitlis İl Örgütü tarafından aday tanıtımı için hazırlanan 2 günlük tanıtım turu son buldu.