BDP İpekyolu ve Gürpınar adaylarını binlerce kişi karşıladı

bdp5

BDP, Van ilçelerinde belediye eşbaşkanlarını tanıtmaya devam ediyor. Van’ın en büyük ilçesi olan İpekyolu’nda düzenlenen tanıtım törenine binlerce kişi katıldı.

Kitle, BDP İpekyolu Belediye Başkan adayı Aygül Bidav’ı karşılamak amacıyla erken saatlerde BDP İl Binası önünde toplandı. Binlerce kişi “Biji Serok Apo” sloganları atarak Maraş Caddesi üzerindeki BDP İpekyolu İlçe Binası önüne kadar yürüdü.

Polisin ablukası altında gerçekleşen yürüyüşe BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya, BDP İpekyolu Belediye Eşbaşkan Adayı Aygül Bidav ve BDP Van İl Başkanı Musa İtah katıldı.

‘BU SEÇİMDE HALKIMIZI VE ÖNDERLİĞİMİZİ ÖZGÜRLEŞTİRECEĞİZ’

Bir dakikalık saygı duruşunun ardından konuşan BDP İpekyolu belediye başkan adayı Aygül Bidav, Van’ın tarihi bir kent olduğunu ve kendilerini tarihi bir görev verildiğini söyledi.

Halkla birlikte belediyeyi kurup yöneteceklerini aktaran Bidav, “Biz ayakkabı kutularını doldurmak için değil, halkımıza hizmet etmek için buraya geldik. Biz tüm belediyeleri alacağız. Onların elindeki belediyeleri de alarak, halkımızın belediye haline getireceğiz. Biz bu seçimle halkımızı da Önderliğimizi de özgürleştireceğiz” dedi.

KAYA : BU SEÇİMDEN SONRA İKİ KAT DAHA FAZLA ÇALIŞACAĞIZ

Bidav’ın ardından söz alan Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya “Tüm şehitlerimize, değerlerimize, cezaevlerinde direnen yoldaşlarımıza minnet duygularımı sunuyorum. Tüm ilçelerimizde büyük bir coşku bekliyoruz. Ancak en büyük coşkuyu elbette İpekyolu ilçemizde bekliyoruz. Adayımız yaşamın tüm alanlarında Kürtlerin özgürlüğü için mücadele etti. Kürdistan dağlarında mücadele etti, barış elçisi olarak geldi, yine zindanlarda mücadele etti. Şimdi de burada bu mücadeleyi devam etmek için aday oldu. Tüm halkımızın bu bilinçle yaklaşmalarını istiyoruz” dedi.

‘ŞİARIMIZ ÖZ YÖNETİMLERLE ÖZGÜR KİMLİĞE’

Seçim dönemlerinde herkesin kendi zihniyet ve felsefesine göre konuştuğunu söyleyen Kaya, kendilerinin hiçbir zaman yapamayacakları şeyler için söz vermediklerini de belirtti. Kaya, karşılarındaki zihniyetin yalan ve iftiralarla bu süreci götürmeye çalıştığını söyledi. Bu zihniyete cevap bile verme gereği duymadıklarını vurgulayan Kaya, “Ancak bazı şeyler de açıklanmalı. Onlara cevap vermek için değil, halkı aydınlatmak için bazı noktalara değinmek gerekiyor.

Siyasette ilkesi ve etiği olmayanın işi iftira ve yalandır. Hırsız bir zihniyete sahip olanların söyleyecekleri yalan ve iftiradan öteye gitmez. Son iki aydır isimlerini zikretmek istemediğimiz bazı kişiler, müthiş bir iftara kampanyası başlattılar. Halkımız 5 yıl öncesi ve bugünü rahatlıkla mukayese edebilirler. Bunu halkımızın takdirine bırakıyoruz. 5 yıl önce bu kentte arsenik su sorunu da vardı. Bu sokakların durumu da ortaydı. Usulsüz ihaleler de vardı. Rant da vardı. Ne mutlu bize ki, biz bugün Van halkının karşısına başı dik ve alnı açık olarak çıkabiliyoruz. Bunlar şüphesiz bizim temel görevimizidir. Şiarımız öz yönetimlerle özgür kimliğe paradigmasıdır.

Çalışmamızda bu eksende olmak zorundadır. Birileri şöyle ya da böyle değerlendirecek diye çalışmıyoruz. Bu halka kendimizi borçlu hissettiğimiz ve inandığımız için çalışıyoruz. Bundan sonra iki katı daha fazla çalışacağız. Çoğulcu bir yönetimle ve felsefe ile yeniden çalışmaya başlayacağız. Halkımıza söz veriyoruz iki katı daha fazla çalışacağız ve sizlere hizmet edeceğiz” dedi.

Bu seçimin sadece belediyeler ve meclisleri kazanmak için olmadığını söyleyen Kaya, “Bu seçimleri ezici bir coğunlukla almalıyız” diye konuşmasını sürdürdü.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın 2013 yılında başlattığı sürecin nihai ve hayırlı bir sonuca ulaşması açısından bu seçimin hayati olduğunu belirten Kaya şöyle devam etti: “Bizim bu seçimde her zamankinden daha fazla çalışmamız gerekiyor. Mahalle mahalle, ev ev, sokak sokak bizim bu süreci halkımıza anlatmamız gerekiyor ve anlatacağız da.”

‘5 YILIMIZ HIRSIZLAR, RANTÇILAR İÇİN KAYIPTIR’

Bu ayakkabı kutularını Dolarla dolduranların Van Belediyesi’nin borçlarından söz ettiklerini aktaran Kaya, “Onlar istedi diye biz açıklamayacağız. Biz bu halka söz verdiğimiz için açıklayacağız. Her yıl da mali tablomuzu internet sitemizde yayınladık. Basına deklare ettik. Kuruşu kuruşuna 2009 yılından bugüne kadar ne harcama yapmışsak, onları açıklayacağız. Bu borçtan bahseden ve farklı şeyleri dile getirenlere ve 5 yılın kayıp olduğunu söyleyenlerden utanma beklemiyoruz. Kürtçe bir söz var. ‘Ruyê wan buye çermê gamêş- Onların yüzü Camış derisi olmuşsa’ utanma ve kızarma olmaz. Biz bu halka söz verdiğimiz için belgelerle bunları ortaya koyacağız” dedi.

‘HIRSIZLAR BİZİM RAKİBİMİZ OLAMAZ, BİZ ONLARLA MÜCADELE EDERİZ’

2004-2009 yıllarının muhasebesini de elbette yapacaklarını söyleyen Kaya, “Ne satılmış? Nereden krediler alınmış ve ödenmemiş? Belediyenin parası nasıl çarçur edilmiş? Uluslararası hibeler nerden gelmiş ve nasıl çarçur edilmiş? Mavi Kent’te 52 milyon TL nasıl usulsüzce harcanmış? AKP’li bir belediye meclis üyesinin 5 ayrı yerden nasıl maaş aldığını da açıklayacağız. Biz bunların hepsini teker teker açıklayacağız. Bizim derdimiz sadece bunlar değil” dedi.

AKP adayının ‘Biz Bekir Kaya’yı rakip görmüyoruz’ açıklamasına isim vermeden değinen Kaya şunları belirtti: “Bu zihniyet çıkmış BDP ve Bekir Kaya’yı kendimize rakip görmüyoruz diyorlar. Sizi rakip gören kim? Biz hırsızlarla rekabet etmeyiz ancak mücadele ederiz ve ancak onların hortumlarını keseriz. Biz hırsızlara rakip olmayız. Rojava’da Kürtleri katleden çetelere lojistik destek sağlayanları biz kendimize nasıl rakip olarak görebiliriz? Biz bu hırsızları, bu rantçıları teşhir ettik. Belediye eski başkanı dahil şu anda birçok kişinin mallarına mahkeme tarafından ihtiyat-i tedbir konulmuş. Eğer adalet bağımsız olduğunu düşünüyorsa, bizim açtığımız bu davaların gereğini sonuna kadar yapar.

Özellikle, 2 aydır AKP’den bir adaylık kapmak için şahsıma bir saldırı başlatmışlar. Ama bunu söyleyeyim onlar çok da kayda değer kişiler değil. 3 ay önce bu insanlar AKP’de kimin nasıl yolsuzluklar yaptığının belgelerini bize gönderdi. Biz onları da teker teker yayınlayacağız. 3 ay önce bize bu yolsuzluk belgelerini gönderenler şimdi de AKP’den belediye başkanı ya da meclis üyesi olmak için bize saldırıyorlar. Şimdi soruyorum, 3 ay önce milletvekilleriniz, parti yöneticilerinizin yaptığı yolsuzlukları bize belgeleri ile gönderenlerin isimlerini açıklarsak ne diyeceksiniz? İnanın hepsinin belgeleri elimizde mevcuttur.”

ÜÇER : CUMA NAMAZINDA SAYIN ÖCALAN’IN ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN DUA EDİN

BDP Van Milletvekili Özdal Üçer ise, AKP’nin ayakkabı kutularının bulunmasının üzerinden üç hafta geçmesine rağmen bir sonucun çıkmadığını söyleyerek, “En büyük günahlardan biri kul hakkıdır. Allah diyor ki, ne ile gelirsen gel kul hakkı ile gelme, ayakkabı kutuları ile gelme. Peki, babam imamdı, dedem imamdı deyip ihaleden ihaleye koşanlar şimdi Bekir Kaya’ya iftira atıp yalan söylemeye utanmıyorlar mı? İhaleden ihaleye koşanlar Bekir Kaya’ya çamur atmaktan utanmıyorlar mı? İslamiyet’teki en büyük günahlardan biri iftira, yalan ve hırsızlıktır. Cuma namazında anlatılması gerekenler bu ülkede yaşanan hırsızlıklar olması gerekirken, güya köklü bir aileden geldiğini söyleyen ve imam olduğunu söyleyen kişi kalkıp Bekir Kaya’ya çamur atmaya utanmıyor mu? Biz onu da Allah’a ve bu halka havale ediyoruz. Cuma namazında tüm halkı Kürdistan’ın, Öcalan’ın özgürleşmesi için, zindanların boşalması için, BDP kazansın, Bekir Kaya kazansın, Aygül Bidav kazansın, KCK kazansın, akan kan dursun, zulümler dursun, barış olsun diye dua etsin.”

‘GÜRPINAR ADAYLARINI BİNLER KARŞILADI’

İpekyolu’nda yapılan karşılama töreninin ardından Üçer, Kaya ve beraberindekiler yüzlerce araçlık konvoy Gürpınar ilçesine geçti. Buradada binlerce kişi tarafından karşılanan BDP Gürpınar Eşbaşkan Adayları Zeki Yıldız ve Yıldız Çetin yaptıkları konuşmada Gürpınar belediyesini ezici bir çoğunlukla alacaklarını belirtti. Yıldız ve Çetin, halkı hırsızlara, rantçılara karşı uyanık olmaya çağırdı.

Van ANF