Serhat bölge belediye başkan adaylarımız

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Serhat bölgesindeki belediye başkanları adaylarını açıkladı. Törende bir konuşma yapan Demirtaş, 2009′daki yerel seçimlerin ardından tüm belediyelerine dönük operasyonların gerçekleştirildiğini; ancak bunların diğer partilere yapılan aksine yolsuzluk operasyonu olmadığına dikkat çekti.

Demirtaş “Artık Türkiye’de bunlara alternatif üçüncü bir güç var. İmamın ordusuna, Mustafa Kemal’in askerlerine ve Tayyip’in hırsızlarına karşı biz gücüz” dedi.

BDP, Serhat bölgesi belediye başkan adaylarını, BDP Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş, BDP Grup Başkan Vekili ve Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, milletvekilleri ile BDP yöneticilerinin katıldığı törenle açıklandı.

Van’daki Diren Düğün Salonu’nda düzenlenen ve ilk bölümü basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantının ikinci bölümünde başkan adayları açıklandı.

Çok sayıda basın mensubunun takip ettiği program yapılan açılış konuşmasının ardından sinevizyon gösterimi ile devam etti. Sinevizyon gösteriminde Kürt halkı ve siyasetçilerinin karşı karşıya kaldığı baskı, zorluklar karşısında verilen mücadele ve Kürt halkının demokratik taleplerinin dillendirildiği eylem ve etkinlikler gösterildi. Sinevizyon gösterimi esnasında katılımcılar, “Bijî Serok Apo” ve “Bijî berxwadana Rojava” sloganları attı.

Burada bir konuşma yapan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş “Öz yönetimle özgür kimliğe” sloganıyla başlattıkları seçim çalışmalarında, Serhat bölgesinin adaylarını açıklamak için biraraya geldiklerini dile getirdi.

2009 yerel seçimlerden bu yana belediyelerinin tamamının siyasi operasyona maruz kaldığına dikkat çeken Demirtaş, devlet ile hükümet arasındaki çatışmanın olduğu süreçte devlet ile AKP’nin 2009′da işbirliğiyle BDP’yi bitirmeye dönük birlik içerisine girdiğini ve 10 bin Kürt siyasetçinin tutuklandığını dile getirdi.

Hiçbir arkadaşlarının hırsızlık ile suçlanmadığının altını çizen Demirtaş, “Tüm kurum ve kuruluşlarımızı didik didik aramalarına rağmen kitaptan başka bir şey bulamadılar. Hiçbir arkadaşımızın evinden kasalar ve dolarların bulunduğu ayakkabı kutuları çıkmadı” dedi.

‘EŞBAŞKANLIK SİSTEMİ RESMİLEŞECEK’

Belediyelerini çalıştırmamak adına her türlü çalışmanın yürütüldüğünü söyleyen Demirtaş şunları belirtti: “Bugün BDP belediyelerinin dürüstlüğü ve tüm şeffaflıklarıyla halkın karşında durmaya devam ediyoruz. Bize başvuran ve hizmet talep eden her arkadaşımız onurlu bir görev üstlenmek adına girişimde bulunmuştur. Seçimler için komisyonlarımız ve sahada çalışma yürüten arkadaşlarımız yoğun çalışması ve gayretlerine karşın ancak bir seçim yapabildiler. Biz sadece birkaç belediyemizde değil tüm belediyelerimizde eş başkanlık sistemine geçtik. Belirlenen eş başkanlarımızı bugün itibarıyla açıklayacağız. Belirlenemeyen çalışmalarımızın devam ettiği yerler için daha sonra eş başkanlarımızı açıklayacağız. Türkiye’de kadın yönetici kadın seçilmiş diğer partiler için bir renk olarak düşünülürken bizim için asli unsurdur. Bizler mücadelemizle, eş genel başkanlık sistemini belediyelerde de resmiyete kavuşturacağız” dedi.

30 Mart 2014 yerel seçimlerinin diğer partiler için rant için önemli olduğunu; ancak kendi partileri için tarihsel bir seçim olduğunu vurgulayan Demirtaş, “Bir taraftan halkın güvenini ve desteğini çalıp çırparak harcayan zihniyet ve uluslararası güçler ile birlikte ittifak içerisinde çalışma yürüten partiler dini de kullanarak Türkiye’de kendilerini var etmeye çalışıyor. Ama artık Türkiye’de bunlara alternatif üçüncü bir güç var. İmamın ordusuna, Mustafa Kemal’in askerlerine ve Tayyip’in hırsızlarına karşı yepyeni, bir güç var. Tüm Türkiye buna tanık olacak. BDP’nin tüm çalışanları ve tek vücut, tek ses ve omuz omuzadır” diye konuştu

Belediye başkanlık ve görevlerini tamamlayan seçilmişlere teşekkür ederek konuşmasını tamamlayan Demirtaş, belediye başkan adaylarını hazırlanan sinevizyon gösterimi ile açıkladı. Buna göre, kadın eş başkanları dün açıklanan BDP’nin Serhat bölgesindeki adaylıkları kesinleşen isimler şöyle:

Şaredarî Belediye Başkan Adayları Eşbaşkan Adayları
AGIRİ Ağrı Sırrı Sakik Mukaddes Kubilay
Giyadîn Diyadin Hazal Aras
Bazîd Doğu Beyazit Murat Rohat Özbay Delal Tekdemir
Zêtka Eleşkirt Nesim Sabuncu
Xamûr Hamur Sevdin Aslan
Panos Patnos Fecri Aslankan Nurhan Karadağ
Dûtax Tutak Fırat Öztürk
ERDÊXAN Ardahan Yavuz Usanmaz
Mêrdînik Göle M. Akif Tekin
BIDLÎS Bitlis Hüseyin Olan Nevin Daşdemir
Tatik Yolalan Felemez Aydın
Elcewaz Adilcevaz Nahit Gökbayrak
Kazoxa Aydınlar Mehmet Karaaslan
Xelat Ahlat Abdurrahman Doğar Müesser Güneş
Purxus Ovakışla Ahmet Demir Selvin Karakoç
Norşîn Güroymak M. Emin Özkan Nazime Avras
Kotnî Günkırı Ayetullah Sevgir
Motkî Mutki Özcan Birlik
Tetwan Tatvan Abdullah Ok
Xinûs Hınıs Hasan Basri Fırat
Qereçoban Karaçoban İrfan Sarı
Qereyazî Karayazı Sait Karabakan
Tekman Tekman Ali Sait Fırat
Avnîk Köprüköy Engin Aydemir
Bêlan Durankaya Kemal Kaya
Çelê Çukurca Servet Tunç
Şemzînan Şemdinli Seferi Yılmaz
Gever Yüksekova Ruken Yetişkin
Bajêrgeh Esendere Akif Kaya Dilber Uzunköprü
Xirwate Büyükçiftlik Rüştü Zeydan
ÎDIR IĞDIR Murat Yikit Şaziye Önder
Xelfelî Halfeli Ömer Aksu
Xoşxeber Hoşhaber Ali Çam
Başan Aralık Kasım Alagöz
QERS KARS Yusuf Yıldırım Güldane Kılıç
Qaxizman Kağızman Mehmet Alkan Türkan İlkkan
Qamuşan Sarıkamış Pervin Tombul
Selîm Selim Emel Sayın Doğan Pınar
Cilawûz Susuz Mühendis Kapanal Fatma Çarkan
MÛŞ MUŞ Nimet Sezgin
Gimgim Varto Sabite Ekinci
Kop Bulanık Figen Yaşar
Milazgir Malazgirt Halis Coşkun
Tîl Korkut Ramazan Taştemur
Dêrxas Hasköy Abdulaziz Zent
Sirong Kırköy Nahit Dizmen
Artêt Serinova Ali Ekber Yıldız
Mexdî Yaygın Nimet Bingöl
Ewran Yeşilova Yahya Aydın
Leter Elmakaya Mustafa Orhan
Lîz Erentepe Mehmet Tanrıverdi
Ristemgêdûk Rüstemgedik Abdullah Aydın
Hemzeşêx Sarıpınar Abdurrahman Aydoğan
Neynik Uzgörür Kerem Gündoğdu
Vartinîz Altınova Sedat Duygu
Dignug Konakkuran Kemal Çetin
WAN VAN BŞB Bekir Kaya Hatice Çoban
Tuşba Tuşba Öner Yiğit Hatice Günel
Edremit Artemêt Sevil Çetin
İpekyolî İpekyolu Aygül Bidaf
Miks Bahçesaray M. Galip Aykut Leyla AKSOY
Elbak Başkale İhsan Güler Aynur Tarhan
Payîzaxa Çaldıran Baki Erdal Suna Atabay
Şax Çatak Celal Bartuğ Evin Keve
Erdîş Erciş Diba Keskin Abdurrahman Çağan
Westan Gevaş Basri Arslan Gönül Deniz
Payîzawa Gürpınar Zeki Yıldız Yıldız Çetin
Bêgirî Muradiye M. Ali Tunç Safure Güneş
Qerqelî Özalp Handan Bağcı
Mehmudî Saray Abdulkerim Çalışkan Zilan Aldatmaz
COLEMERG HAKKARİ Dilek HATİPOĞLU